4lite Tilt Fire Rated GU10 Downlights Satin Chrome 30 Pack (205GR)
This pack of 4lite tilt fire rated GU10 downlights offers adjustable and dimmable indoor lighting solutions. Designed for domestic installations, these satin chrome downlights are ideal for enhancing kitchens, living rooms, or hallways, providing both functionality and a modern aesthetic. Each downlight features an aluminium body and is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, ensuring safety. The tilt function allows for precise light direction, while the 76mm cut-out diameter ensures straightforward installation. They have a 65° beam angle and operate on mains power supply. Pack contains 30 downlights, requiring GU10 LED bulbs, up to 8W.
- IP20: For Indoor Use
- 30 x GU10 Light Bulbs Required
- Max. Wattage: 8W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 76mm Cut-Out
- 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Durable Aluminium Body Construction
- Adjustable Tilt Function Directs Light Precisely
- Satin Chrome Bezel Offers Modern & Clean Finish
View all: 4lite Downlights
This pack of 4lite tilt fire rated GU10 downlights offers adjustable and dimmable indoor lighting solutions. Designed for domestic installations, these satin chrome downlights are ideal for enhancing kitchens, living rooms, or hallways, providing both functionality and a modern aesthetic. Each downlight features an aluminium body and is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, ensuring safety. The tilt function allows for precise light direction, while the 76mm cut-out diameter ensures straightforward installation. They have a 65° beam angle and operate on mains power supply. Pack contains 30 downlights, requiring GU10 LED bulbs, up to 8W.
- IP20: For Indoor Use
- 30 x GU10 Light Bulbs Required
- Max. Wattage: 8W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 76mm Cut-Out
- 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Durable Aluminium Body Construction
- Adjustable Tilt Function Directs Light Precisely
- Satin Chrome Bezel Offers Modern & Clean Finish
View all: 4lite Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Tilt |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Bezel Colour | Satin Chrome |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | 4lite |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cut-Out Diameter | 76 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Hinges Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Required | 30 x GU10 Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 8 W |
| Model No | 4L1/2208X30 |
| Pack Size | 30 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 30 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 105 mm |
| Product Diameter | 95 mm |
| Product Type | GU10 Downlights |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 30 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode