4lite Single 6ft LED Batten With Microwave Sensor 35W 3823lm 230V (595KJ)
The 4lite 6ft LED batten is a robust lighting solution, featuring an integrated microwave sensor for automatic illumination. This durable fitting is ideal for workshops, garages, and commercial spaces requiring reliable, high-performance lighting. Its non-corrosive polycarbonate body and IP65 rating ensure protection against dust and water ingress, making it suitable for demanding indoor environments. The 35W LED delivers 3823 lumens of cool white 4000K light, outperforming traditional T8 and T5 fluorescent tubes. Secure installation is provided by lockable heavy-duty stainless steel clips, and it can be surface-mounted or suspended.
- IP65: For Indoor Use
- Cool White
- 3823lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 150° 6m Microwave Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Lockable Stainless Steel Clips Ensure Security
View all: 4lite LED Batten Lights
Sorry, this item is currently out of stock
The 4lite 6ft LED batten is a robust lighting solution, featuring an integrated microwave sensor for automatic illumination. This durable fitting is ideal for workshops, garages, and commercial spaces requiring reliable, high-performance lighting. Its non-corrosive polycarbonate body and IP65 rating ensure protection against dust and water ingress, making it suitable for demanding indoor environments. The 35W LED delivers 3823 lumens of cool white 4000K light, outperforming traditional T8 and T5 fluorescent tubes. Secure installation is provided by lockable heavy-duty stainless steel clips, and it can be surface-mounted or suspended.
- IP65: For Indoor Use
- Cool White
- 3823lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 150° 6m Microwave Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Lockable Stainless Steel Clips Ensure Security
View all: 4lite LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | 4lite |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Left & Right |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface-Mounted or Suspended |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 6 ft |
| Length (Metric) | 1800 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3823 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | 4L3/1102/11 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 35 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 80 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 85 mm |
| Sensor Angle | 150 ° |
| Sensor Range | 6 m |
| Sensor Type | Microwave |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 35 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode