4lite Fixed Fire Rated Downlights Chrome 30 Pack (415GR)
The 4lite fixed fire rated downlights offer a compact lighting solution for various indoor applications. These chrome downlights are ideal for domestic installations, including living rooms and hallways, where a sleek, unobtrusive light source is required. Featuring an ultra-slim bezel, they are suitable for shallow ceiling voids, making installation straightforward. The aluminium body ensures durability, and the spring clips along with a Twistlock bulb retaining ring facilitate quick and easy fitting. Each downlight is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, providing essential safety. A 76mm cut-out diameter is needed, and the pack includes 30 downlights, requiring GU10 LED bulbs.
- IP20: For Indoor Use
- 30 x GU10 Light Bulbs Required
- Max. Wattage: 8W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 76mm Cut-Out
- 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Durable Aluminium Body Construction
- Twistlock Bulb Retaining Ring for Easy Installation
- Compact Design for Shallow Ceiling Voids
View all: 4lite Downlights
The 4lite fixed fire rated downlights offer a compact lighting solution for various indoor applications. These chrome downlights are ideal for domestic installations, including living rooms and hallways, where a sleek, unobtrusive light source is required. Featuring an ultra-slim bezel, they are suitable for shallow ceiling voids, making installation straightforward. The aluminium body ensures durability, and the spring clips along with a Twistlock bulb retaining ring facilitate quick and easy fitting. Each downlight is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, providing essential safety. A 76mm cut-out diameter is needed, and the pack includes 30 downlights, requiring GU10 LED bulbs.
- IP20: For Indoor Use
- 30 x GU10 Light Bulbs Required
- Max. Wattage: 8W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 76mm Cut-Out
- 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Durable Aluminium Body Construction
- Twistlock Bulb Retaining Ring for Easy Installation
- Compact Design for Shallow Ceiling Voids
View all: 4lite Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Bezel Colour | Chrome |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | 4lite |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cut-Out Diameter | 76 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Hinges Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Required | 30 x GU10 Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 8 W |
| Model No | 4L1/2203X30 |
| Pack Size | 30 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 30 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 105 mm |
| Product Diameter | 90 mm |
| Product Type | Downlights |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 30 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode