Eglo Maccacari LED Wall Light Black & Gold 10W 1300lm (787EY)
The Eglo Maccacari LED wall light is a modern lighting solution designed to provide ambient illumination for various indoor spaces. Featuring a curved body crafted from black aluminium and steel with a gold-coloured inner finish, this fixture integrates LEDs that cast an indirect warm white light through its up-and-down design. Ideal for bedrooms, living rooms, dining rooms, or hallways, it offers a minimalistic aesthetic that complements diverse interior styles. With 1300 lumens and a 25,000 hour life, this 10W mains-powered light ensures long lasting, cosy lighting.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White
- Modern Minimal Design
- 1300lm
- Aluminium & Steel Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Up & Down Light Design
- Integrated LED
- Brackets Supplied for Installation
View all: Eglo Wall Lights
The Eglo Maccacari LED wall light is a modern lighting solution designed to provide ambient illumination for various indoor spaces. Featuring a curved body crafted from black aluminium and steel with a gold-coloured inner finish, this fixture integrates LEDs that cast an indirect warm white light through its up-and-down design. Ideal for bedrooms, living rooms, dining rooms, or hallways, it offers a minimalistic aesthetic that complements diverse interior styles. With 1300 lumens and a 25,000 hour life, this 10W mains-powered light ensures long lasting, cosy lighting.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White
- Modern Minimal Design
- 1300lm
- Aluminium & Steel Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Up & Down Light Design
- Integrated LED
- Brackets Supplied for Installation
View all: Eglo Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | Eglo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black & Gold |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | E |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1300 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Maccacari |
| Mounting Location | Wall |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 10 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 V |
| Product Depth | 130 mm |
| Product Height | 75 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 270 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 11 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode