Festool TCL 6 Duo 18V 4.0Ah Li-Ion Airstream Li-High Power Dual Rapid Charger & Batteries (846XG)
Can charge all battery packs from the 10.8, 14.4 and 18V classes, whether Li-High Power compact battery packs, Ergo packs or all Airstream variants (with the exception of BP-XS for CXS/TXS 10.8V). The LED display provides a complete overview, indicating the current charging progress and the remaining charge time. Space saving cord holder around the housing and simple wall mounting through elongated holes on the rear.
- 2 x 18V 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 30min Twin Charger
- Charges 10.8/14.4/18V Batteries
- LED Display
- Cord Holder
View all: Festool Power Tool Chargers
Can charge all battery packs from the 10.8, 14.4 and 18V classes, whether Li-High Power compact battery packs, Ergo packs or all Airstream variants (with the exception of BP-XS for CXS/TXS 10.8V). The LED display provides a complete overview, indicating the current charging progress and the remaining charge time. Space saving cord holder around the housing and simple wall mounting through elongated holes on the rear.
- 2 x 18V 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 30min Twin Charger
- Charges 10.8/14.4/18V Batteries
- LED Display
- Cord Holder
View all: Festool Power Tool Chargers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | Airstream Li-High Power |
| Battery Voltage | 18 V |
| Brand | Festool |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 30 min |
| Charging Current | 6 A |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | TCL 6 Duo |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Dual Rapid Charger & Batteries |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
Rapid charger, 4.0Ah batteries (2) and Systainer.