Renaissance Curtain Wire 3048cm (582CK)
Pre-cut curtain wire in white offers a strong and flexible solution for secure curtain hanging in compact spaces. Easily cut to size for custom applications. Flexible design allows for effortless installation of lightweight curtains and nets. 100ft.
- Metal & Plastic Construction
- Can be Cut to Size
- Quick to Install
View all: Renaissance Curtain Fittings
Pre-cut curtain wire in white offers a strong and flexible solution for secure curtain hanging in compact spaces. Easily cut to size for custom applications. Flexible design allows for effortless installation of lightweight curtains and nets. 100ft.
- Metal & Plastic Construction
- Can be Cut to Size
- Quick to Install
View all: Renaissance Curtain Fittings
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Renaissance |
| Colour | White |
| Construction Material (Ironmongery) | Metal & Plastic |
| Cut to Size | Can be Cut to Size |
| Fixings Product Type | Curtain Wire |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 5 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 3.8 mm |
| Product Length | 3048 cm |
| Product Type | Curtain Wire |
| Wire Diameter | 3.8 mm |
| Wire Length | 30.48 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | Renaissance |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2 Focus Business Park, Focus Way, Leeds, West Yorkshire, LS19 7DB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.rca-uk.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ground Floor, 71 Lower Baggot Street, Dublin, County Dublin, D02 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.arccompliance.com |