Einhell Professional TP-CS 18/136-C Li BL 136mm 18V Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless Circular Saw - Bare (987EA)
Einhell Professional TP-CS 18/136-C Li BL 18V cordless circular saw offers powerful and precise wood cutting for various trade applications. The compact and lightweight design makes it ideal for use in workshops and garages, providing flexibility for professionals and DIY enthusiasts. Features a powerful brushless Einhell motor, delivering enhanced power and extended runtimes to ensure efficient operation. The 16-tooth, 136mm TCT blade delivers effortless, accurate cuts in wood up to 51mm deep, aided by a bright LED light and parallel guide. Tool-free cutting depth and angle adjustments enhance usability, whilst the electric motor brake, soft start function and soft grip surfaces improve safety and control. Include rotating suction adaptor, which combined with efficient chip removal, helps keep the workplace clean. Supplied with saw blade, which can be easily mounted or replaced using a spindle lock. Member of the Power X‑Change family, allowing the saw to be used in combination with any battery or charger from the system. Battery and charger sold separately. Compatible with the Einhell guide rail system.
- Max. Cut: 51mm
- 16-Tooth TCT Blade Included
- Aluminium Base & Plastic Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Rip Fence
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Professional Circular Saws
Einhell Professional TP-CS 18/136-C Li BL 18V cordless circular saw offers powerful and precise wood cutting for various trade applications. The compact and lightweight design makes it ideal for use in workshops and garages, providing flexibility for professionals and DIY enthusiasts. Features a powerful brushless Einhell motor, delivering enhanced power and extended runtimes to ensure efficient operation. The 16-tooth, 136mm TCT blade delivers effortless, accurate cuts in wood up to 51mm deep, aided by a bright LED light and parallel guide. Tool-free cutting depth and angle adjustments enhance usability, whilst the electric motor brake, soft start function and soft grip surfaces improve safety and control. Include rotating suction adaptor, which combined with efficient chip removal, helps keep the workplace clean. Supplied with saw blade, which can be easily mounted or replaced using a spindle lock. Member of the Power X‑Change family, allowing the saw to be used in combination with any battery or charger from the system. Battery and charger sold separately. Compatible with the Einhell guide rail system.
- Max. Cut: 51mm
- 16-Tooth TCT Blade Included
- Aluminium Base & Plastic Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Rip Fence
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Professional Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Circular Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Bevel Angles | 0-48 ° |
| Blade Description | TCT Blade Included |
| Blade Diameter | 136 mm |
| Brand | Einhell Professional |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Cutting Depth Capacity | 51 mm |
| Disc Bore Size | 20 mm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 51 mm |
| Model No | TP-CS 18/136-C Li BL |
| No Load Speed | 4000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Number of Teeth | 16 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 344 mm |
| Product Type | Circular Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 2.31 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
TP-CS 18/136-C Li BL, HW/TCT saw blade (Ø136mm), parallel stop and hexagon key.