DEWALT Pro Tradesman Trousers Black 30" W 33" L (8186T)
Hardwearing trousers with top-loading knee pad pockets and smooth polycotton finish. 260g/m². DeWalt DWC15-001 knee pad inserts available separately.
- 3 x Back, 3 x Side, 1 x Holster & 1 x Mobile Phone Pocket(s)
- Cordura-Reinforced Knee Pad Pockets
- Straight Leg
- Breathable Fabric
- Hammer Strap
- YKK Zip Fly
- 7 x Belt Loops
- Triple-Stitched Critical Seams
View all: DEWALT Work Trousers
Hardwearing trousers with top-loading knee pad pockets and smooth polycotton finish. 260g/m². DeWalt DWC15-001 knee pad inserts available separately.
- 3 x Back, 3 x Side, 1 x Holster & 1 x Mobile Phone Pocket(s)
- Cordura-Reinforced Knee Pad Pockets
- Straight Leg
- Breathable Fabric
- Hammer Strap
- YKK Zip Fly
- 7 x Belt Loops
- Triple-Stitched Critical Seams
View all: DEWALT Work Trousers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Clothing Material Percentages | 65% polyester / 35% cotton |
| Clothing Water Resistance | Not Water Resistant |
| Colour | Black |
| Gender | Mens |
| Leg Design | Straight Leg |
| Leg Length (Centimetres) | 84 cm |
| Leg Length (Inches) | 33 " |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Pro Tradesman |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 3 x Back, 3 x Side, 1 x Holster & 1 x Mobile Phone Pocket(s) |
| Product Type | Trousers |
| Reinforced Knees | Cordura-Reinforced Knee Pad Pockets |
| Waist Size (Centimetres) | 76 cm |
| Waist Size (Inches) | 30 " |
| Water Resistant | Not Water-Resistant |
| Weather Resistance | Not Weather-Resistant |
| Zip Type | YKK Zip Fly |