Fluidmaster T02-0130-0240 Concealed Cistern 9Ltr (297RF)
Slim cistern fits into tight voids, fully insulated with polystyrene for longevity. Features silent operation and water-saving 3/6Ltr dual-flush.
- Flush Plate - Dual Flush (available seperately)
- Dual-Flush
- Installs into 100mm Void
- 1/2" Water Connection
- Silent operation - Only The Best Inside Fluidmaster 747 fill valve
View all: Fluidmaster Toilet Cisterns
Slim cistern fits into tight voids, fully insulated with polystyrene for longevity. Features silent operation and water-saving 3/6Ltr dual-flush.
- Flush Plate - Dual Flush (available seperately)
- Dual-Flush
- Installs into 100mm Void
- 1/2" Water Connection
- Silent operation - Only The Best Inside Fluidmaster 747 fill valve
View all: Fluidmaster Toilet Cisterns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fluidmaster |
| Cistern Capacity | 9 Ltr |
| Flush Type | Dual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | T02-0130-0240 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 85 mm |
| Product Height | 732 mm |
| Product Type | Concealed Cistern |
| Product Width | 536 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fluidmaster GB Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Twyford Road, Rotherwas Industrial Estate, HR2 6JR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | help@fluidmaster.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Fluidmaster d.o.o. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industrijska Cesta 2, Postojna, SL-6230, Slovenia |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | help@fluidmaster.com |
Product Contents
Slim cistern, fill valve, flush valve, flush bend and connections.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode