18" Wall Fan 220-240V (533AX)
The 18" wall fan is an ideal cooling solution for various professional environments, such as workshops, garages, and commercial units. This powerful 220-240V electric fan provides an airflow capacity of 4964m³/hr, ensuring effective air circulation even in larger spaces. Equipped with a 3-speed rotary switch, it allows for customised airflow control, from a gentle breeze to a strong blast. The fan features a 70° oscillation function for wider coverage and can operate on a 7.5-hour timer. Convenience is enhanced with the included remote control, offering the choice between a steady or swinging airflow.
- 3-Speed
- Airflow Capacity: 4964m³/hr
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Timer Mode Operates up to 7.5 Hours
- 70° Oscillation Ensures Wide Coverage
- Remote Control for Convenient Operation
- Choose Gentle, Regular or Strong Breeze
View all: Unbranded Fans
The 18" wall fan is an ideal cooling solution for various professional environments, such as workshops, garages, and commercial units. This powerful 220-240V electric fan provides an airflow capacity of 4964m³/hr, ensuring effective air circulation even in larger spaces. Equipped with a 3-speed rotary switch, it allows for customised airflow control, from a gentle breeze to a strong blast. The fan features a 70° oscillation function for wider coverage and can operate on a 7.5-hour timer. Convenience is enhanced with the included remote control, offering the choice between a steady or swinging airflow.
- 3-Speed
- Airflow Capacity: 4964m³/hr
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Timer Mode Operates up to 7.5 Hours
- 70° Oscillation Ensures Wide Coverage
- Remote Control for Convenient Operation
- Choose Gentle, Regular or Strong Breeze
View all: Unbranded Fans
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 4964 m³/hr |
| Brand | Unbranded |
| Cable Length | 1.7 m |
| Colour | Chrome |
| Fan Diameter | 18 " |
| Fan Product Type | Wall |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 55 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 250 mm |
| Product Height | 620 mm |
| Product Type | Wall Fan |
| Product Width | 450 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 3.6 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgestraat 175, E,, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |