Eglo Congiunti LED Ceiling Light Chrome 12W 1500lm (129EY)
The Eglo Congiunti LED ceiling light is a modern lighting solution designed for domestic interiors. This chrome ceiling light features a sleek steel frame and a white plastic diffuser, providing bright and efficient illumination. Ideal for kitchens, hallways, or living rooms, it offers a 3-step CCT function, allowing users to select warm, neutral, or cool white light directly on the product. With a powerful 1500 lumen output from its integrated 12W LED, this non-dimmable fixture ensures consistent, high-quality light for up to 25,000 hours, enhancing any contemporary space.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White - CCT
- Modern Design
- 1500lm
- Steel Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Select Warm, Neutral & Cool White Light
- Ideal for Domestic Interior Spaces
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
The Eglo Congiunti LED ceiling light is a modern lighting solution designed for domestic interiors. This chrome ceiling light features a sleek steel frame and a white plastic diffuser, providing bright and efficient illumination. Ideal for kitchens, hallways, or living rooms, it offers a 3-step CCT function, allowing users to select warm, neutral, or cool white light directly on the product. With a powerful 1500 lumen output from its integrated 12W LED, this non-dimmable fixture ensures consistent, high-quality light for up to 25,000 hours, enhancing any contemporary space.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White - CCT
- Modern Design
- 1500lm
- Steel Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Select Warm, Neutral & Cool White Light
- Ideal for Domestic Interior Spaces
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Chrome |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2700-6500 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | E |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1500 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Congiunti |
| Mounting Location | Ceiling |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 12 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 V |
| Product Depth | 280 mm |
| Product Height | 140 mm |
| Product Type | Ceiling Light |
| Product Width | 465 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 10 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode