Lutec Atlantis Outdoor LED Anti-Glare Floodlight With PIR Sensor Dark Grey 24W 3200lm (881AJ)
The Lutec Atlantis outdoor LED anti-glare floodlight with PIR sensor provides powerful and even illumination for various exterior applications. Its honeycomb lens design effectively reduces glare, delivering 3200 lumens of cool white 4000K light, making it ideal for enhancing security and visibility in driveways, patios, and outdoor spaces. An integrated PIR sensor detects movement up to 18 metres with a wide 180° coverage, offering customisable duration (from 10 seconds to 8 minutes) and LUX settings. The adjustable head rotates from 0-80° allowing precise light direction, and durable aluminium construction ensures performance in all conditions, simplifying installation with loop in, loop out fast-fit connectors.
- IP54: For Outdoor Use
- Cool White
- 3200lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 180° 18m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Adjustable Head
- Manual Override for Constant Light When Required
View all: Lutec Floodlights
The Lutec Atlantis outdoor LED anti-glare floodlight with PIR sensor provides powerful and even illumination for various exterior applications. Its honeycomb lens design effectively reduces glare, delivering 3200 lumens of cool white 4000K light, making it ideal for enhancing security and visibility in driveways, patios, and outdoor spaces. An integrated PIR sensor detects movement up to 18 metres with a wide 180° coverage, offering customisable duration (from 10 seconds to 8 minutes) and LUX settings. The adjustable head rotates from 0-80° allowing precise light direction, and durable aluminium construction ensures performance in all conditions, simplifying installation with loop in, loop out fast-fit connectors.
- IP54: For Outdoor Use
- Cool White
- 3200lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 180° 18m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Adjustable Head
- Manual Override for Constant Light When Required
View all: Lutec Floodlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Head |
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Dark Grey |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3200 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Model Name | Atlantis |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 24 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 224 mm |
| Product Height | 124 mm |
| Product Type | Anti-Glare Floodlight |
| Product Width | 201 mm |
| Sensor Angle | 180 ° |
| Sensor Range | 18 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 24 kWh/1000h |