Sylvania Sylflood Indoor & Outdoor LED Flood Light Black 17W 2000lm (517VN)
The Sylvania Sylflood LED flood light provides robust and efficient illumination for both interior and exterior environments. This versatile black LED floodlight is ideal for workshop lighting, garage installations, or illuminating pathways and garden areas around homes and businesses. Its durable die-cast aluminium body and polycarbonate lens ensure longevity, while the pre-wired 1m stripped cable and universal mounting bracket with vertical tilt allow for straightforward installation and precise light direction. Delivering 2000 lumens of cool white light with a 30,000-hour life, this IP65-rated floodlight offers reliable performance in various conditions.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 2000lm
- Aluminium Body
- Polycarbonate Lens
- Up to 30,000 Hours Life
- Adjustable
- Suitable for Domestic & Commercial Use
- Pre-Wired 1m Cable for Easy Install
View all: Sylvania Floodlights
The Sylvania Sylflood LED flood light provides robust and efficient illumination for both interior and exterior environments. This versatile black LED floodlight is ideal for workshop lighting, garage installations, or illuminating pathways and garden areas around homes and businesses. Its durable die-cast aluminium body and polycarbonate lens ensure longevity, while the pre-wired 1m stripped cable and universal mounting bracket with vertical tilt allow for straightforward installation and precise light direction. Delivering 2000 lumens of cool white light with a 30,000-hour life, this IP65-rated floodlight offers reliable performance in various conditions.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 2000lm
- Aluminium Body
- Polycarbonate Lens
- Up to 30,000 Hours Life
- Adjustable
- Suitable for Domestic & Commercial Use
- Pre-Wired 1m Cable for Easy Install
View all: Sylvania Floodlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 3500 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Lens |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2000 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sylflood |
| Model No | 90153 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 17 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 110 mm |
| Product Height | 100 mm |
| Product Type | Flood Light |
| Product Width | 23 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 17 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@sylvania-lighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Feilo Sylvania International Group Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Duna Tower B building, 3rd floor, Népfürdő utca 22, Budapest, 1138, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info.cee@sylvania-lighting.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode