Lewden PRO65-REV40AS IP65 Weatherproof Outdoor 6-Module 6-Way Populated EV Charger Consumer Unit with SPD (212YM)
Pre-configured IP65 metal consumer unit for the protection of a 7.4kW electric vehicle charging point. Includes Type 2 SPD, 63A RCCB, 40A MCB and 100A mains switch. Modern design with a blind access door to conceal internal circuit breakers. Heavy duty construction.
- 40kA Type 2 SPD
- 100A Mains Switch
- 1 x Type A 63A 30mA RCCB
- 1 x Type B MCB (40A)
- 0 Blanks
- Floating Busbar
- DIN Rail Supplied
- Top, Bottom, Side & Rear Cable Entry Points
View all: Lewden Consumer Units
Pre-configured IP65 metal consumer unit for the protection of a 7.4kW electric vehicle charging point. Includes Type 2 SPD, 63A RCCB, 40A MCB and 100A mains switch. Modern design with a blind access door to conceal internal circuit breakers. Heavy duty construction.
- 40kA Type 2 SPD
- 100A Mains Switch
- 1 x Type A 63A 30mA RCCB
- 1 x Type B MCB (40A)
- 0 Blanks
- Floating Busbar
- DIN Rail Supplied
- Top, Bottom, Side & Rear Cable Entry Points
View all: Lewden Consumer Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Lewden |
| Busbar Type | Floating Busbar |
| CSU Populated/Unpopulated | Populated |
| Cable Entry Points | Top, Bottom, Side & Rear |
| Construction Material (Electrical) | Pre-Galvanised Steel |
| Consumer Unit Type | EV Charger |
| Current Rating | 32 A |
| DIN Rail Supplied | DIN Rail Supplied |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| IK Rating | IK09 |
| IP Rating | IP65 |
| Integrity | Non High Integrity |
| MCBs Supplied | MCB |
| Mains Switch Rating | 100A Mains Switch |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | PRO65-REV40AS |
| Model No | PRO |
| No. of MCBs Supplied | 1 x Type B MCB (40A) |
| No. of Populated Ways | 6 |
| No. of RCBOs Supplied | 0 x RCBOs |
| No. of RCDs Supplied | 1 x Type A 63A 30mA RCCB |
| No. of SPDs Supplied | 40kA Type 2 SPD |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230/400 V |
| Product Depth | 105 mm |
| Product Height | 264 mm |
| Product Type | EV Consumer Unit |
| Product Width | 168 mm |
| RCBOs Supplied | No RCBOs Supplied |
| RCD Type | Type A |
| RCDs Supplied | RCD |
| SPDs Supplied | SPD |
| Temperature Range | -5 to 40 °C |
| Total No. Module Spaces When Empty | 6 |
| Total Product Weight | 2.460 kg |
| Way | 6 Way |