Grohe Grohtherm SmartControl Perfect Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Shower Set (114XT)
Complete shower comprises concealed SmartControl thermostat allowing push-button water volume adjustment. TurboStat offers instant, reliable setting of water temperature. Features Euphoria 260 head shower set with 3 spray options, Euphoria Cosmopolitan Stick hand shower, Silverflex twist-free shower hose and Rapido Smartbox for installation. Also features SafeStop water temperature limiter to prevent scalding.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.1Ltr/min at 1bar
- Push Button Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Regulation & Safety Thermostat
- Fixed Head
- 3-Spray Pattern Shower Head
View all: Grohe Showers
Complete shower comprises concealed SmartControl thermostat allowing push-button water volume adjustment. TurboStat offers instant, reliable setting of water temperature. Features Euphoria 260 head shower set with 3 spray options, Euphoria Cosmopolitan Stick hand shower, Silverflex twist-free shower hose and Rapido Smartbox for installation. Also features SafeStop water temperature limiter to prevent scalding.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.1Ltr/min at 1bar
- Push Button Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Regulation & Safety Thermostat
- Fixed Head
- 3-Spray Pattern Shower Head
View all: Grohe Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 70 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 13.3 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 7.1 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Grohtherm SmartControl Perfect |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 135 mm |
| Product Depth | 355 mm |
| Product Height | 320 mm |
| Product Type | Shower Set |
| Product Width | 355 mm |
| Range Name | Grohtherm |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 260 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Regulation & Safety Thermostat |
| Total Product Weight | 6.72 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
SmartControl trim set with integrated hand shower holder, Rapido SmartBox, Euphoria 260 head shower, horizontal shower arm (380mm), Euphoria Cosmopolitan stick hand shower and Silverflex shower hose (1250mm).