Hansgrohe Focus M41 Kitchen Tap Chrome (340VG)
The Hansgrohe Focus M41 is a modern chrome single lever mono mixer kitchen tap, designed for efficient water delivery and ease of use. This deck mounted kitchen tap is ideal for various kitchen installations, offering a generous swivel range of up to 360° for flexible operation. It features AirPower technology, which enriches the water with air to create a full jet with less splashing, and a ceramic mixer system ensures smooth handling and consistent water flow. The Boltic handle lock prevents lever wobbling, maintaining stability over time. A settable temperature limit helps prevent scalding, enhancing safety for all users. The silicone insert in the spout provides convenient wipe-clean maintenance. Can be used with continuous-flow water heaters.
- Side Lever Operation
- 35mm Ceramic Cartridge
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Modern Design
- Built-In Aerator
- Suitable for High Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Settable Temperature Limit
- 360° Swivel Range
View all: Hansgrohe Kitchen Mixer Taps
The Hansgrohe Focus M41 is a modern chrome single lever mono mixer kitchen tap, designed for efficient water delivery and ease of use. This deck mounted kitchen tap is ideal for various kitchen installations, offering a generous swivel range of up to 360° for flexible operation. It features AirPower technology, which enriches the water with air to create a full jet with less splashing, and a ceramic mixer system ensures smooth handling and consistent water flow. The Boltic handle lock prevents lever wobbling, maintaining stability over time. A settable temperature limit helps prevent scalding, enhancing safety for all users. The silicone insert in the spout provides convenient wipe-clean maintenance. Can be used with continuous-flow water heaters.
- Side Lever Operation
- 35mm Ceramic Cartridge
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Modern Design
- Built-In Aerator
- Suitable for High Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Settable Temperature Limit
- 360° Swivel Range
View all: Hansgrohe Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Built-In Aerator |
| Brand | Hansgrohe |
| Colour | Chrome |
| Connection Type | G 3/8" Connection |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Type | Single Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Not Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Height To Spout | 155 mm |
| Hose Bore Size | 6 mm |
| Hose Diameter | 9.2 mm |
| Hose Length | 600 mm |
| Hose Supplied | Supplied with 3/8" Flexible Tap Connectors |
| Kitchens Design Type | Modern Design |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Focus M41 |
| Model No | 31806000 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 246 mm |
| Product Height | 229 mm |
| Product Type | Kitchen Tap |
| Product Width | 51 mm |
| Spout Reach | 220 mm |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Single Lever |
| Tap Style | Mono Mixer |
| Valve Type | 35mm Ceramic Cartridge |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hansgrohe UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2 Edgehill Drive, Tournament Fields, Warwick, Warwickshire, CV34 6XQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@hansgrohe.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hansgrohe SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansgrohe SE, Auestr. 5-9, Schiltach, 77761, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@hansgrohe.com |
Product Contents
Single lever kitchen mixer, connection hoses and fixing set.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode