Sensio Glimmer Pro Rectangular Seamless Edge CCT Mirror With 3015lm LED Light 1200mm x 600mm (165PE)
Bathroom mirror with CCT colour changing LEDs, enabling seamless transition from cool to warm white within seconds. Also features a demister pad and integrated shaver socket, suitable for both shavers and toothbrushes. Simple touch-free control using infrared sensor.
- Variable White Light
- Single Voltage Shaver Socket
- Built-In Demister
- Dimmable
- Wave Sensor Switch
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Sensio Bathroom Mirrors
Bathroom mirror with CCT colour changing LEDs, enabling seamless transition from cool to warm white within seconds. Also features a demister pad and integrated shaver socket, suitable for both shavers and toothbrushes. Simple touch-free control using infrared sensor.
- Variable White Light
- Single Voltage Shaver Socket
- Built-In Demister
- Dimmable
- Wave Sensor Switch
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Sensio Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Sensio |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000 - 5000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium, Glass & Acrylic |
| Dimmable | Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3015 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Glimmer Pro |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 68 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 600 mm |
| Product Thickness | 50 mm |
| Product Type | Seamless Edge CCT Mirror |
| Product Width | 1200 mm |
| Shape | Rectangular |
| Switch Type | Wave Sensor Switch |
| Total Product Weight | 12.6 kg |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 68.4 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode