Ideal Standard Concept Space Square Shower Bath Front Panel 1495mm White (194YN)
Acrylic square shower bath front panel suitable for LH or RH installations. Part of the Concept Space range, shaped to fit, to give more flexibility and room to move. Bath and shower screen sold separately.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Waterproof
- White
- Model No: E050601
View all: Ideal Standard Bath Panels
Acrylic square shower bath front panel suitable for LH or RH installations. Part of the Concept Space range, shaped to fit, to give more flexibility and room to move. Bath and shower screen sold separately.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Waterproof
- White
- Model No: E050601
View all: Ideal Standard Bath Panels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bath Panel Type | Front Bath Panel |
| Bathroom Style | Contemporary |
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Acrylic |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Concept Space |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 510 mm |
| Product Length | 1495 mm |
| Product Type | Square Shower Bath Front Panel |
| Total Product Weight | 3.57 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode