Ideal Standard Unilux Front Bath Panel 1600mm White (641HM)
Durable front bath panel in clean, contemporary look. Manufactured from high impact material for increased rigidity and practically designed to allow for efficient wipe cleaning. Suitable for use with a range of Ideal Standard bath tubs.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Waterproof
- White
View all: Ideal Standard Bath Panels
Durable front bath panel in clean, contemporary look. Manufactured from high impact material for increased rigidity and practically designed to allow for efficient wipe cleaning. Suitable for use with a range of Ideal Standard bath tubs.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Waterproof
- White
View all: Ideal Standard Bath Panels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bath Panel Type | Front Bath Panel |
| Bathroom Style | Contemporary |
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | High Impact Polystyrene |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Unilux |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 510 mm |
| Product Length | 1600 mm |
| Product Type | Front Bath Panel |
| Total Product Weight | 3.60 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode