Zink Indoor & Outdoor White Microwave Ceiling or Wall-Mounted Sensor 360° (8029R)
This Zink microwave sensor offers reliable 360° movement detection for both indoor and outdoor applications. This advanced presence‑detection device uses high‑frequency electromagnetic waves to identify movement, which allows it to detect even subtle motion with high precision. The compact, modern design makes it ideal for environments such as corridors, entrances, stairwells, commercial spaces, and security systems.The durable polycarbonate body ensures longevity, while the adjustable time delay from 10 seconds to 12 minutes and an adjustable dusk-to-dawn sensor provide flexible control. With an IP44 rating, this mains-powered unit is suitable for various environments, and brackets and fixings are supplied for straightforward ceiling or wall-mounted installation.
- IP44: For Indoor & Outdoor Use
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 5-15m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Ceiling or Wall-Mounted
- Time Delay: 10sec-12min
- Ceiling or Wall-Mounted for Versatile Installation
View all: Zink Motion Sensors
This Zink microwave sensor offers reliable 360° movement detection for both indoor and outdoor applications. This advanced presence‑detection device uses high‑frequency electromagnetic waves to identify movement, which allows it to detect even subtle motion with high precision. The compact, modern design makes it ideal for environments such as corridors, entrances, stairwells, commercial spaces, and security systems.The durable polycarbonate body ensures longevity, while the adjustable time delay from 10 seconds to 12 minutes and an adjustable dusk-to-dawn sensor provide flexible control. With an IP44 rating, this mains-powered unit is suitable for various environments, and brackets and fixings are supplied for straightforward ceiling or wall-mounted installation.
- IP44: For Indoor & Outdoor Use
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 5-15m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Ceiling or Wall-Mounted
- Time Delay: 10sec-12min
- Ceiling or Wall-Mounted for Versatile Installation
View all: Zink Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Zink |
| Colour | White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | A motion sensor is responsible for turning a light on when it senses presence and off when it's no longer there. This can help reduce your home's energy consumption. |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ZN-29188-WHT |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 94 mm |
| Product Height | 60 mm |
| Product Type | Ceiling or Wall-Mounted Sensor |
| Product Width | 86 mm |
| Sensor Angle | 360 ° |
| Sensor Range | 5-15 m |
| Sensor Type | Microwave |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 300 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 1200 W |
| Switching Capacity (LED) | 300 W |
| Wireless/Wired | Wired |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cascade Holdings Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Gorse Mill, Gorse Street, Chadderton, Oldham, OL9 9RJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.cascadehl.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |