Yale Y-FLS0000 Key Floor Safe 4.4Ltr (946YW)
Value floor safe designed to be installed onto floor joints. Compact size, ideal for discreet storage of valuables and cash. Steel construction. Secured with a high security, double-bitted key lock. Supplied with 2 keys.
- Key Opening
- 2 Keys Supplied
- 15mm Width Locking Bolt
- No Additional Anti-Tamper/Vandal Properties
- Inset
- Key Override
- Standard Security
View all: Yale Home Safes
Value floor safe designed to be installed onto floor joints. Compact size, ideal for discreet storage of valuables and cash. Steel construction. Secured with a high security, double-bitted key lock. Supplied with 2 keys.
- Key Opening
- 2 Keys Supplied
- 15mm Width Locking Bolt
- No Additional Anti-Tamper/Vandal Properties
- Inset
- Key Override
- Standard Security
View all: Yale Home Safes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Yale |
| Capacity | 4.4 Ltr |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Door Thickness | 6 mm |
| External Depth | 210 mm |
| External Height | 130 mm |
| External Width | 390 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Installation Type | Inset |
| Internal Depth | 170 mm |
| Internal Height | 80 mm |
| Internal Width | 325 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name/No | Y-FLS0000 |
| Override Facility | Key Override |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Floor Safe |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 7.5 kg |
| Unlocking Mechanism | Key |
| Waterproof | Not Water-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | Assabloy |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Portobello Works, School Street, West Midlands, WV13 3PW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.yalehome.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | ASSA ABLOY Nederland B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Postbus 40, Raamsdonksveer, Nederland, 4940 AA, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.yalehome.com |