WD-40 Spray Grease 400ml (605GY)
Many uses in a vast range of settings, environments and workplaces. Suitable for any metal application. High viscous formula wont drip or run, even staying put when applied to vertical surfaces. Use as a grease up to 115°C and as a liquid up to 260°C. Protects against rust and corrosion. Sprays on easily with a thick, protective coating for auto hinges, gears, sprockets, winches and chains, latches, door tracks, pulleys, cables, tow bars and guide rails. Flip straw down for spray, or up for a precise, narrow spray. 360° valve allows upright or upside-down application.
- Strong Adhesion & Sealing Properties
- Long Lasting Non-Drip Formula
- Can be Applied to Vertical Surfaces
- Safe to Use on All Metal Surfaces
- Wide Temperature Range
View all: WD-40 Grease
Many uses in a vast range of settings, environments and workplaces. Suitable for any metal application. High viscous formula wont drip or run, even staying put when applied to vertical surfaces. Use as a grease up to 115°C and as a liquid up to 260°C. Protects against rust and corrosion. Sprays on easily with a thick, protective coating for auto hinges, gears, sprockets, winches and chains, latches, door tracks, pulleys, cables, tow bars and guide rails. Flip straw down for spray, or up for a precise, narrow spray. 360° valve allows upright or upside-down application.
- Strong Adhesion & Sealing Properties
- Long Lasting Non-Drip Formula
- Can be Applied to Vertical Surfaces
- Safe to Use on All Metal Surfaces
- Wide Temperature Range
View all: WD-40 Grease
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | WD-40 |
| Label Info 2: Hazard Statements | H315 Causes skin irritation.H412 Harmful to aquatic life with long lasting effects.H222 Extremely flammable aerosol.H229 Pressurised container: may burst if heated. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | Without adequate ventillation, formation of explosive mixtures may be possible. |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | Hydrocarbons, C6-C7, n-alkanes, isoalkanes, cyclics, 5% nhexane; Hydrocarbons, C6, isoalkanes, 5% n-hexane; Hydrocarbons, C7, n-alkanes, isoalkanes, cyclics; Hydrocarbons, C9-C11, n-alkanes, isoalkanes, cyclics, 2% aromatics; |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 260 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Oil Base | Mineral |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spray Grease |
| Vocs Grams Per Litre | 670 g/l |
| Volume | 400 ml |
Hazardous - Delivery unavailable for any offshore location.