Wago IP68 41A Capsule Junction Box Black (903HV)
Waterproof to a depth of 4m when used with the appropriate cable glands. Suitable for use outdoors.
- Polycarbonate Construction
- Waterproof
- UV-Resistant Material
View all: Wago Junction Boxes
Waterproof to a depth of 4m when used with the appropriate cable glands. Suitable for use outdoors.
- Polycarbonate Construction
- Waterproof
- UV-Resistant Material
View all: Wago Junction Boxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wago |
| Cable Supplied | Cable Not Supplied |
| Colour | Black |
| Construction Material (Electrical) | Polycarbonate |
| Current Rating | 41 A |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| IP Rating | IP68 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 51312594 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 97 mm |
| Product Height | 120 mm |
| Product Type | Capsule Junction Box |
| Product Width | 85 mm |
| Waterproof | Waterproof |