V-Tuf B1.634Y 19mm Y-Joiner (348FN)
Solid brass 2-way hose coupling with individual on/off valves. Fits standard 3/4" BSP taps. Inlet thread 3/4" female BSP thread and seal. Outlet threads 2 x 3/4" male BSP.
- Metal Construction
- Suitable for Outdoor Use
- H: 75mm
View all: V-Tuf Hose Tap Connectors
Solid brass 2-way hose coupling with individual on/off valves. Fits standard 3/4" BSP taps. Inlet thread 3/4" female BSP thread and seal. Outlet threads 2 x 3/4" male BSP.
- Metal Construction
- Suitable for Outdoor Use
- H: 75mm
View all: V-Tuf Hose Tap Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | V-Tuf |
| Compatibility | Compatible with standard 3/4" BSP taps and hose systems. Works with V-TUF KCQ (Duraklix), Hozelock and Gardena type connectors. Suitable for low-pressure water supply applications. |
| Construction Material (Landscaping) | Metal |
| Hose Connection Size | 3/4 " |
| Hose Connection Type | BSP |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Inlet Connection Size | 19 mm |
| Inlet Connection Type | BSP |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | B1.634Y |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 78 mm |
| Product Length | 50 mm |
| Product Type | Y-Joiner |
| Product Width | 88 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Outlet Connection | Compatible with Female Hose End & Aquastop Connectors |
| Valve Type | 2 x Non-Return Valves |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fenco Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 5 Tillbridge Lane, Scampton, Lincolnshire, LN1 2SX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.v-tuf.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Flexrep EU OU |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | E-Residency hub, Ahtri tn 12, Tallinn, 10151, Estonia |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.v-tuf.co.uk/contact-us |