Trend H/JIG/C 1956mm 2-Part Skeleton Hinge Jig (447KJ)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
2-part hinge jig with fully adjustable apertures for recessing hinges in wooden doors and frames. Easy to use with minimal set-up time. Ideal for new builds and renovation work. For use on internal, external and fire doors.
- Aluminium Construction
- Fully Adjustable
- Preset Widths for 20, 25 & 30mm Hinges
- Ideal for Retrofit
View all: Trend Router Jigs
2-part hinge jig with fully adjustable apertures for recessing hinges in wooden doors and frames. Easy to use with minimal set-up time. Ideal for new builds and renovation work. For use on internal, external and fire doors.
- Aluminium Construction
- Fully Adjustable
- Preset Widths for 20, 25 & 30mm Hinges
- Ideal for Retrofit
View all: Trend Router Jigs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Trend |
| Compatibility | Compatible With Most 1/4 " Routers |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | H/JIG/C |
| Model No | H/JIG/C |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 100 mm |
| Product Length | 1956 mm |
| Product Type | 2-Part Skeleton Hinge Jig |
| Suitable Material Thickness | 16-51 mm |
| Total Product Weight | 2.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Trend Tool Technology Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Odhams Trading Estate, St Albans Road, Watford, Hertfordshire, WD24 7TR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.trend-uk.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Trend Tool Technology Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ground Floor, Two Dockland Central, Guild Street, North Dock, Dublin 1, D01 K2C5, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.trend-uk.com/contact-us |
Product Contents
2-part jig, bradawls (4), 16mm guide bush and carry case.