Trend Anydoor 1956mm Hinge Jig (518AF)
Fully adjustable modular router jig for fast, accurate recessing of square and radius hinges in timber doors and frames. Suitable for standard and non-standard hinge sizes, positions and door heights. Compatible with full-height, small, and non-standard doors including cupboards and hatches. Allows unrestricted hinge placement and supports square 8 and 10mm radius hinge profiles. Lightweight anodised aluminium rails provide strength and accuracy. Quick-release aperture blocks allow fast, accurate hinge positioning. Supplied with tough carry bag that accommodates pre-built jig sections.
- Aluminium Construction
- Lightweight Anodised Aluminium
- Quick-Release Aperture Blocks
- Unrestricted Hinge Positions
View all: Trend Router Jigs
This item is store collection only
Fully adjustable modular router jig for fast, accurate recessing of square and radius hinges in timber doors and frames. Suitable for standard and non-standard hinge sizes, positions and door heights. Compatible with full-height, small, and non-standard doors including cupboards and hatches. Allows unrestricted hinge placement and supports square 8 and 10mm radius hinge profiles. Lightweight anodised aluminium rails provide strength and accuracy. Quick-release aperture blocks allow fast, accurate hinge positioning. Supplied with tough carry bag that accommodates pre-built jig sections.
- Aluminium Construction
- Lightweight Anodised Aluminium
- Quick-Release Aperture Blocks
- Unrestricted Hinge Positions
View all: Trend Router Jigs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Trend |
| Compatibility | Compatible with most 1/4" routers. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Anydoor |
| Model No | H/JIG/D6 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 75 mm |
| Product Length | 1956 mm |
| Product Type | Hinge Jig |
| Suitable Material Thickness | 16-51 mm |
| Total Product Weight | 4.88 kg |
Product Contents
3' rails (2), 2' rails (2), 1'6" rails (2), hinge blocks (6), bradawls (6), 16mm precision guide bush and tough carry case.