Trend AB/OSC/120A 120 Grit 6-Hole Punched Multi-Material Sanding Sheets 93mm x 93mm 10 Pack (527PX)
High-performance, multi-material sanding sheets. Fits all hook-and-loop-base 93 x 93mm delta sanders and multi-tools. Suitable for sanding into corners, tight areas and louvres on wood, paint, plaster and metal, and for cleaning and fine finishing. Highly durable, aluminium oxide grit is firmly bonded with 2 layers of resin, offering longer life in comparison to conventional abrasives, and increased spacing between grains reduces clogging. Can be rotated when tip wears for longer lifespan. Features 6-hole punch pattern for base compatibility on all popular brands and for maximum extraction capability.
- For Detail Sanders
- Suitable for Wood, Paint, Metal & Plaster
- Medium Aluminium Oxide Grit
- Hook & Loop Fixing
- Film Backing
- For Dry Use Only
View all: Trend Sanding
High-performance, multi-material sanding sheets. Fits all hook-and-loop-base 93 x 93mm delta sanders and multi-tools. Suitable for sanding into corners, tight areas and louvres on wood, paint, plaster and metal, and for cleaning and fine finishing. Highly durable, aluminium oxide grit is firmly bonded with 2 layers of resin, offering longer life in comparison to conventional abrasives, and increased spacing between grains reduces clogging. Can be rotated when tip wears for longer lifespan. Features 6-hole punch pattern for base compatibility on all popular brands and for maximum extraction capability.
- For Detail Sanders
- Suitable for Wood, Paint, Metal & Plaster
- Medium Aluminium Oxide Grit
- Hook & Loop Fixing
- Film Backing
- For Dry Use Only
View all: Trend Sanding
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Backing Weight | Film Backing |
| Brand | Trend |
| CALC - Compatible Tool Type | Detail |
| Compatible Tool Type | Detail Sanders |
| Grit | 120 Grit |
| Grit Material | Aluminium Oxide |
| Grit Type | Medium |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | AB/OSC/120A |
| Pack Size | 10 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Product Length | 93 mm |
| Product Type | Sanding Sheets |
| Product Width | 93 mm |
| Punched/Unpunched | 6-Hole Punched |
| Sanding Use Type | Machine |
| Suitable Sanding Material | Wood, Paint, Metal & Plaster |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |
| z1 - UK Manufacturer Name | Trend Tool Technology Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Odhams Trading Estate, St Albans Road, Watford, Hertfordshire, WD24 7TR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.trend-uk.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Trend Tool Technology Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ground Floor, Two Dockland Central, Guild Street, North Dock, Dublin 1, D01 K2C5, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.trend-uk.com/contact-us |