TP-Link Kasa White Smart Thermostatic Radiator Head (800RN)
Smart valve starter kit allows remote temperature control in each room using the Tapo app. Can be voice-controlled via Amazon Alexa and Google assistant, and presets and schedules can be set as required. Fits on most radiator valves with M30 x 1.5 body thread. Kit includes RA, RAV and RAVL adaptors for greater compatibility, and hub to control up to 32 radiators.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- 5-29°C Temperature Range
- Electronic Sensor
- Fully Programmable
- Multiple On / Offs Over 7 Days
- LED Display
- Smart Hub Supplied
View all: TP-Link Radiator Valves
Smart valve starter kit allows remote temperature control in each room using the Tapo app. Can be voice-controlled via Amazon Alexa and Google assistant, and presets and schedules can be set as required. Fits on most radiator valves with M30 x 1.5 body thread. Kit includes RA, RAV and RAVL adaptors for greater compatibility, and hub to control up to 32 radiators.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- 5-29°C Temperature Range
- Electronic Sensor
- Fully Programmable
- Multiple On / Offs Over 7 Days
- LED Display
- Smart Hub Supplied
View all: TP-Link Radiator Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 2 x AA Batteries Supplied |
| Brand | TP-Link |
| Control Operation | Digital & Manual |
| Display Type | LED Display |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Frost Protection | Frost Protection |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | A thermostatic radiator valve allows you to set a radiator at a different temperature, so you can heat your home only where required. This can help reduce your home's energy consumption. |
| Holiday Mode | Holiday Mode |
| Initial Connection Network | WiFi |
| Internet Connection Required | Cloud Control (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Kasa |
| Model No | KE100 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Single-Band |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Type | Smart Radiator Head |
| Programme Facility | Fully Programmable |
| Radiator Part Type | Head |
| Radiator Valve Style | Designer |
| Radiator Valve Type | Thermostatic |
| Sensor Type | Electronic Sensor |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Smart Hub Supplied |
| Temperature Range | 5-29 °C |
| Thread Size | 1.5 mm |
| Valve/Lockshield Included | Wheelhead Only |
| Wheelhead Colour | White |
| Wheelhead Material | Plastic |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z1 - UK Manufacturer Name | TP-Link UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2, 1 Jones Drive, Greenham Business Park, Thatcham, RG19 6AE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | support.uk@tp-link.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deutschland GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Am Trippelsberg 100, Düsseldorf, 40589, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | support.ie@tp-link.com |
Product Contents
KE100, KH100, AA/LR6 batteries (2), 6 x adaptors (RA, RAV, RAVL, CAL, M28 and GIA) and cover opener.