Tornado Rapid Fencing Pliers (9981F)
Hand-held, cost effective fencing pliers. For attaching joining clips to galvanised netting and line wires. Compatible with VR22 Netting Clips (available separately).
- Single-Handed Lever Action
- 1 Year Guarantee
- Easy to Load Magazine for VR22 Clips
- Robust Construction
- Lightweight & Compact
View all: Tornado Fencing Tools
Hand-held, cost effective fencing pliers. For attaching joining clips to galvanised netting and line wires. Compatible with VR22 Netting Clips (available separately).
- Single-Handed Lever Action
- 1 Year Guarantee
- Easy to Load Magazine for VR22 Clips
- Robust Construction
- Lightweight & Compact
View all: Tornado Fencing Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Tornado |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 80 mm |
| Product Length | 300 mm |
| Product Type | Rapid Fencing Pliers |
| Product Width | 200 mm |
| Total Product Weight | 0.65 kg |