Tornado Gripple Torq Tensioning Fence Tool (9251F)
Hand-held, lightweight and compact wire tensioning tool. Can be used to tension hundreds of metres of wire fence. Built-in gearing system delivers up to 400kg of load with minimal effort. Integral gauge regulates tension, maximising the life of the wire.
- Rubber Grip
- 1 Year Guarantee
- Hand-Held & Lightweight
- Integral Tension Gauge
- Delivers up to 400kg of Load
View all: Tornado Fencing Tools
Hand-held, lightweight and compact wire tensioning tool. Can be used to tension hundreds of metres of wire fence. Built-in gearing system delivers up to 400kg of load with minimal effort. Integral gauge regulates tension, maximising the life of the wire.
- Rubber Grip
- 1 Year Guarantee
- Hand-Held & Lightweight
- Integral Tension Gauge
- Delivers up to 400kg of Load
View all: Tornado Fencing Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Tornado |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 45 mm |
| Product Length | 465 mm |
| Product Type | Gripple Torq Tensioning Fence Tool |
| Product Width | 225 mm |
| Total Product Weight | 2.56 kg |