Time 3183P Black 3-Core 0.75mm² Flexible Cable 10m Coil (63318)
10m black coaxial cable provides consistent signal delivery for general use. It includes a single-core conductor and a durable Rubber jacket. Suitable for indoor signal routing where interference reduction and stable transmission are important.
- Black Rubber Sheathed Cable
- Brown, Blue & Green/Yellow Cores
- 43 Strands Per Core
- Suitable for Pond Pumps & Other Outdoor Cabling
View all: Time Cable
10m black coaxial cable provides consistent signal delivery for general use. It includes a single-core conductor and a durable Rubber jacket. Suitable for indoor signal routing where interference reduction and stable transmission are important.
- Black Rubber Sheathed Cable
- Brown, Blue & Green/Yellow Cores
- 43 Strands Per Core
- Suitable for Pond Pumps & Other Outdoor Cabling
View all: Time Cable
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Time |
| Cable Code | 3183P |
| Cable End Type | Bare |
| Cable Length | 10 m |
| Cable Product Type | Flexible |
| Cable Profile | Round |
| Cable Voltage Rating | 300/500 V |
| Coil or Drum | Coil |
| Conductor Area | 0.75 mm² |
| External Diameter | 6.8 mm |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 60 °C |
| Minimum Operating Temperature | -35 °C |
| Model No | SF63318 |
| No. of Cable Cores | 3-Core |
| No. of Strands Per Core | 43 Strands Per Core |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| z1 - UK Manufacturer Name | Pitacs Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Bradbourne Point, Bradbourne Drive, Tilbrook, Milton Keynes, MK7 8AT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.pitacs.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Representative Service |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 77 Camden Street Lower, Dublin, DO2 XE80, Ireland |