Timco Express Nail Anchors 6mm x 80mm 100 Pack (9583X)
A rapid hammer-set anchor ideal for attaching timber battens and frames to various types of masonry including concrete and stone.
- Drill Size: 6mm
- Max. Fixture Depth: 50mm
- Max. Load: 150kg
View all: Timco Work Gloves
A rapid hammer-set anchor ideal for attaching timber battens and frames to various types of masonry including concrete and stone.
- Drill Size: 6mm
- Max. Fixture Depth: 50mm
- Max. Load: 150kg
View all: Timco Work Gloves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Timco |
| Drill Size | 6 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Fixture Depth | 50 mm |
| Max Load Capacity | 150 kg |
| Pack Size | 100 |
| Pieces in Pack/Case | 100 |
| Product Diameter | 6 mm |
| Product Length | 80 mm |
| Product Type | Express Nail Anchors |