SuperFOIL Insulation Garage Door Reflective Foil Insulation 0.75m x 8m (778RW)
Lightweight, reflective foil insulation with low emissivity foil outer layers and bubble core for maximum thermal resistance. Keeps garages warmer in winter and cooler in summer. Supplied with 3 x built-in 50mm high tack self-adhesive strips for easy installation. Compatible with all panel garage doors and mechanisms.
- Metalized PET Construction
- Thermal Resistance up to 0.12m²K/W
- Suitable for Garage Doors
- Thickness: 3mm
View all: SuperFOIL Insulation Loft Insulation
Save10%
£26.99Inc Vat
Was £29.99
1 in stock in Milton Keynes - Bletchley | Change store
Lightweight, reflective foil insulation with low emissivity foil outer layers and bubble core for maximum thermal resistance. Keeps garages warmer in winter and cooler in summer. Supplied with 3 x built-in 50mm high tack self-adhesive strips for easy installation. Compatible with all panel garage doors and mechanisms.
- Metalized PET Construction
- Thermal Resistance up to 0.12m²K/W
- Suitable for Garage Doors
- Thickness: 3mm
View all: SuperFOIL Insulation Loft Insulation
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | SuperFOIL Insulation |
| Construction Material (Building) | Metalized PET |
| Core R-Value | 0.12 m²K/W |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Garage Door |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 8 m |
| Product Thickness | 3 mm |
| Product Type | Reflective Foil Insulation |
| Product Width | 0.75 m |
| Suitable Installation Location | Suitable for Garage Doors |
| z1 - UK Manufacturer Name | Boulder Developments Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Boulder Business Park, Lincoln, LN6 0QR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@superfoil.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Boulder Developments B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ground, 1st, 2nd and 3rd Floor, Joop Geesinkweg 901-999, Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@superfoil.co.uk |