Summit SULC-816LS Light Commercial Vehicle Roof Bar Kit 1.7m (368XV)
100% aluminium roof bars and mounting kits for reliable and efficient cargo transportation. Designed with the utmost care to provide commercial users a lightweight, versatile, rustproof and durable system. Constructed using high quality, robust materials, making them ideal for heavy loads. Adjustable mounting kits allow bars to be fir according to vehicle roof shape. Supplied in one box for a complete solution: no additional purchases necessary.
- Fiat Talento - L1H1 & L2H1 2016-Present
- Nissan NV300 - L1H1 & L2H1 2016-2022
- Nissan Primaster - L1H1 & L2H1 2022-Present
- Renault Trafic - L1H1 & L2H1 2014-Present
- Vauxhall Vivaro B - L1H1 & L2H1 2014-2019
- Aluminium Construction
- Direct Fit: No Drilling Required
View all: Summit Roof Bars
100% aluminium roof bars and mounting kits for reliable and efficient cargo transportation. Designed with the utmost care to provide commercial users a lightweight, versatile, rustproof and durable system. Constructed using high quality, robust materials, making them ideal for heavy loads. Adjustable mounting kits allow bars to be fir according to vehicle roof shape. Supplied in one box for a complete solution: no additional purchases necessary.
- Fiat Talento - L1H1 & L2H1 2016-Present
- Nissan NV300 - L1H1 & L2H1 2016-2022
- Nissan Primaster - L1H1 & L2H1 2022-Present
- Renault Trafic - L1H1 & L2H1 2014-Present
- Vauxhall Vivaro B - L1H1 & L2H1 2014-2019
- Aluminium Construction
- Direct Fit: No Drilling Required
View all: Summit Roof Bars
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | SULC-816LS |
| Brand | Summit |
| Construction Type | Aluminium Construction |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Load Per Bar | 40 kg |
| Model No | SULC-816LS |
| Non-Rattle Design | Heavy Duty Non-Rattle Design |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 140 mm |
| Product Length | 1.7 m |
| Product Type | Light Commercial Vehicle Roof Bar Kit |
| Product Width | 110 mm |
Product Contents
3 x aluminium bars, 6 x mounting kits and 4 x load stops.