Straight Shank Brad Point Wood Drill Bit 6mm x 93mm (7557V)
Precision-ground drill tip for smooth drilling in hardwood and softwood.
- Suitable for Soft & Hard Wood
- Precision-Ground Tip
- 50mm Working Length
View all: Unbranded Drill Bits
Precision-ground drill tip for smooth drilling in hardwood and softwood.
- Suitable for Soft & Hard Wood
- Precision-Ground Tip
- 50mm Working Length
View all: Unbranded Drill Bits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Drill Bit Type | Brad Point |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 93 mm |
| PTA Shank Type | Straight Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 6 mm |
| Product Type | Drill Bit |
| Suitable Drilling Applications | Wood |
| Suitable Drilling Surface Description | Soft & Hard Wood |
| Tip Type | Precision-Ground Tip |
| Working Length | 50 mm |