STIHL SE 62 1400W 20Ltr L Class Wet & Dry Vacuum Cleaner 220-240V (304VP)
Corded vacuum cleaner for removing dirt, dust and liquids in homes, workshops and outdoors. Features wet/dry options, and blower function for cleaning areas where suction is not possible. Supplied with 2m suction hose, universal suction nozzle, floor nozzle and crevice nozzle. Accessories can be stored directly on the vacuum cleaner.
- 1400W
- 20Ltr Dry Capacity
- 20Ltr Wet Capacity
- 2m Hose
- 70.9dBA Low Working Noise Level
- Blower Function
View all: STIHL Wet & Dry Vacuums
Corded vacuum cleaner for removing dirt, dust and liquids in homes, workshops and outdoors. Features wet/dry options, and blower function for cleaning areas where suction is not possible. Supplied with 2m suction hose, universal suction nozzle, floor nozzle and crevice nozzle. Accessories can be stored directly on the vacuum cleaner.
- 1400W
- 20Ltr Dry Capacity
- 20Ltr Wet Capacity
- 2m Hose
- 70.9dBA Low Working Noise Level
- Blower Function
View all: STIHL Wet & Dry Vacuums
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 3600 Ltr/sec |
| Brand | STIHL |
| Cable Length | 5.3 m |
| Castor/Wheel Type | 2 Fixed & 2 Swivel Castors |
| Compatible Filters & Bags | STIHL SE 61/62 Filter Bags |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Dry Capacity without Bag | 20 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use, 1 Year Manufacturer’s Guarantee Professional Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Max Dust Class | L Class |
| Model Name/No | SE 62 |
| Overall Drum Capacity | 20 Ltr |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1400 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 506 mm |
| Product Length | 385 mm |
| Product Type | Wet & Dry Vacuum Cleaner |
| Product Width | 377 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Repair Service Contact | 07483 570696 |
| Sound Pressure Level | 70.9 dBA |
| Suitable Dust Class | Suitable for L Class Dust |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Total Product Weight | 7.5 kg |
| Wet Capacity | 20 Ltr |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |
Product Contents
SE 62, 2m suction hose, universal suction nozzle, floor nozzle and crevice nozzle.