STIHL RCA 20 24bar 10.8V Cordless Pressure Washer - Bare (702CU)
Compact, lightweight handheld pressure washer for smaller cleaning jobs. Features 4-in-1 multi nozzle, spray lance extension, visible current charge level indicator and detergent spray set. Also includes 5 metre suction hose with filter and 20Ltr water container bag. Operates with rotary, fan-jet, narrow jet and watering modes. Can be used away from a direct water connection by attaching the suction hose and placing it into a water container. Simple to operate and is ideal for cleaning garden furniture, patios, barbeques and play equipment. Part of the AS system.
- 230Ltr/hr Max. Flow Rate
- 5m Suction Hose with Filter
- Single Control for Start / Stop & Power Selection
- 4-in-1 Nozzle
- Water Inlet Filter
- 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply)
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Pressure Washers
Compact, lightweight handheld pressure washer for smaller cleaning jobs. Features 4-in-1 multi nozzle, spray lance extension, visible current charge level indicator and detergent spray set. Also includes 5 metre suction hose with filter and 20Ltr water container bag. Operates with rotary, fan-jet, narrow jet and watering modes. Can be used away from a direct water connection by attaching the suction hose and placing it into a water container. Simple to operate and is ideal for cleaning garden furniture, patios, barbeques and play equipment. Part of the AS system.
- 230Ltr/hr Max. Flow Rate
- 5m Suction Hose with Filter
- Single Control for Start / Stop & Power Selection
- 4-in-1 Nozzle
- Water Inlet Filter
- 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply)
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Pressure Washers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Pressure Washer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | AS System |
| Brand | STIHL |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Hose Length | 5 m |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Max Water Temperature | 40 °C |
| Maximum Bar Pressure | 24 bar |
| Model Name/No | RCA 20 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Nozzle Type | 4-in-1 Nozzle |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 10.8 V |
| Pressure Washer Flow Rate | 230 Ltr/hr |
| Pressure Washer Use | Domestic |
| Product Depth | 329 mm |
| Product Height | 233 mm |
| Product Type | Pressure Washer |
| Product Width | 82 mm |
| Tool Weight without Battery | 1.3 kg |
Product Contents
RCA 20 pressure washer, carry bag, spray bottle, 4-in-1 nozzle, spray lance, suction hose with filter and water container bag.