STIHL GTA 26 Holster Black/Orange (545VP)
Holster to hold the GTA 26 garden pruner (sold separately), whilst providing quick access. Attaches to belt via belt loops, with a strap to fix around the thigh. Also features a fabric strap with popper to keep the pruner secure, and a metal backplate inside the pocket for extra protection.
- Polyester Construction
- 1 x Large Pocket
- Fabric Strap
View all: STIHL Tool Belts
Holster to hold the GTA 26 garden pruner (sold separately), whilst providing quick access. Attaches to belt via belt loops, with a strap to fix around the thigh. Also features a fabric strap with popper to keep the pruner secure, and a metal backplate inside the pocket for extra protection.
- Polyester Construction
- 1 x Large Pocket
- Fabric Strap
View all: STIHL Tool Belts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | STIHL |
| Colour | Black/Orange |
| Compatibility | Compatible with the STIHL GTA 26 garden pruner |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Fixing Type | Belt Loop-Through |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use, 1 Year Manufacturer’s Guarantee Professional Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Model Name | GTA 26 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 1 x Large Pocket |
| Product Depth | 110 mm |
| Product Height | 404 mm |
| Product Type | Holster |
| Product Width | 157 mm |
| Tool Storage Type | Toolbox & Trolley Sets |