STIHL BGA 45 18V 1 x 45Wh Li-Ion AI Line Cordless Leaf Blower (927VP)
Lightweight leaf blower with round nozzle for quick leaf clearing in small gardens. Features integrated battery providing up to 10 minutes' working time, and built-in, button-activated LED display for viewing the current battery charge level. Runs quietly enough to use without ear defenders. Supplied with a charger, which is plugged directly into the tool.
- 1 x 45Wh Li-Ion Battery
- 300min Charge Time
- Airflow Volume: 420m³/hr
- Airflow Speed: 98mph
- Sound Level: 76dBA
- Vibration Level: 3.2m/s²
- Without Harness
- 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply)
- Built-in LED Battery Charge Indicator
View all: STIHL Blowers & Garden Vacs
Lightweight leaf blower with round nozzle for quick leaf clearing in small gardens. Features integrated battery providing up to 10 minutes' working time, and built-in, button-activated LED display for viewing the current battery charge level. Runs quietly enough to use without ear defenders. Supplied with a charger, which is plugged directly into the tool.
- 1 x 45Wh Li-Ion Battery
- 300min Charge Time
- Airflow Volume: 420m³/hr
- Airflow Speed: 98mph
- Sound Level: 76dBA
- Vibration Level: 3.2m/s²
- Without Harness
- 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply)
- Built-in LED Battery Charge Indicator
View all: STIHL Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 98 mph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 45 Wh |
| Battery Technology | AI Line |
| Brand | STIHL |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 300 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Model No | BGA 45 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Leaf Blower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Repair Service Contact | 07483 570696 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 76 dBA |
| Tool Weight with Battery | 2.2 kg |
| Vibration Level | 3.2 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
BGA 45, charger, safety key