Stanley FatMax Tool Box 22 3/4" (27614)
Claim a free STANLEY FATMAX Backpack when you spend £75 on STANLEY hand tools or storage products. Purchase between 02.03.2026 and 24.05.2026 to qualify. Open to UK residents aged 18+. One claim per person, per receipt. Proof of purchase required. Claim by 07.06.2026. Full T&Cs: http://www.stanleytools.co.uk/. Manufacturer promotion.
Ultra-strong structural foam, large capacity case with IP53 rated waterseal. ¾ length tote tray for easy storage of larger items.
- Foam Construction
- Hinged Lid With Lockable Metal Clamps
- 1 x Extra Large & 1 x Tray Compartment(s)
- Non-Stacking
- Waterproof
- Carrying Handle
- Integrated V-Groove on Lid for Sawing
- Tough Soft-Grip Handle
View all: FatMax Plastic Toolboxes
Ultra-strong structural foam, large capacity case with IP53 rated waterseal. ¾ length tote tray for easy storage of larger items.
- Foam Construction
- Hinged Lid With Lockable Metal Clamps
- 1 x Extra Large & 1 x Tray Compartment(s)
- Non-Stacking
- Waterproof
- Carrying Handle
- Integrated V-Groove on Lid for Sawing
- Tough Soft-Grip Handle
View all: FatMax Plastic Toolboxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Colour | Black |
| Construction Material (Access) | Foam |
| Height (Imperial) | 10 1/2 " |
| Height (Metric) | 270 mm |
| Length (Imperial) | 22 3/4 " |
| Length (Metric) | 580 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 30 kg |
| No. of Compartments | 1 Compartment |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Tool Box |
| Resistant Type | Waterproof |
| Tool Storage Type | Toolboxes |
| Width (Imperial) | 11 1/2 " |
| Width (Metric) | 290 mm |