Stanley FatMax Box Beam Level 35" (900mm) (45420)
Claim a free STANLEY FATMAX Backpack when you spend £75 on STANLEY hand tools or storage products. Purchase between 02.03.2026 and 24.05.2026 to qualify. Open to UK residents aged 18+. One claim per person, per receipt. Proof of purchase required. Claim by 07.06.2026. Full T&Cs: http://www.stanleytools.co.uk/. Manufacturer promotion.
35" (900mm). Solid box beam construction for added durability and product life. Accurate and durable. Best in class accuracy of 0.5mm/m on all working planes.
- Solid Box Beam Construction
- Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- Dual Machined Surfaces
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: FatMax Spirit Levels
35" (900mm). Solid box beam construction for added durability and product life. Accurate and durable. Best in class accuracy of 0.5mm/m on all working planes.
- Solid Box Beam Construction
- Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- Dual Machined Surfaces
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: FatMax Spirit Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Length (Imperial) | 35 " |
| Length (Metric) | 900 mm |
| Level Product Type | Box Beam |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm/m |
| Model No | 0-43-636 |
| No. of Vials | Three |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Box Beam Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |