Stabila Pocket-Pro Spirit Level 2.75" (7cm) (483RG)
Professional, mini-sized level with robust aluminum housing. 2 x milled V-groove levelling surfaces, with extra strong rare earth magnets, form a 90° angle making aligning and levelling on all steel structures an easy task. Vertical measuring surface is at a 90° angle to the horizontal measuring surface allowing vertical measurements to be taken with the horizontal vial. Guaranteed accuracy through the use of a Stabila precision vial. Ideal for tasks in tight and otherwise inaccessible locations.
- Tough ABS Plastic Body
- V-Groove Magnetic Base & Side
- 1 x 180° Vial
- V-Groove for Horizontal & Vertical Measurements
- 1 Year Guarantee
View all: Stabila Spirit Levels
Professional, mini-sized level with robust aluminum housing. 2 x milled V-groove levelling surfaces, with extra strong rare earth magnets, form a 90° angle making aligning and levelling on all steel structures an easy task. Vertical measuring surface is at a 90° angle to the horizontal measuring surface allowing vertical measurements to be taken with the horizontal vial. Guaranteed accuracy through the use of a Stabila precision vial. Ideal for tasks in tight and otherwise inaccessible locations.
- Tough ABS Plastic Body
- V-Groove Magnetic Base & Side
- 1 x 180° Vial
- V-Groove for Horizontal & Vertical Measurements
- 1 Year Guarantee
View all: Stabila Spirit Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stabila |
| Length (Imperial) | 2.75 " |
| Length (Metric) | 7 cm |
| Level Product Type | Spirit |
| Magnetic Base (Yes/No) | Yes |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | ± 1 mm/m |
| Model Name | Pocket-Pro |
| No. of Vials | One |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spirit Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stabila |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | HYDE Ltd, Sterling Road, Shirley, B90 4LZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stabila |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Gustav Ullrich GmbH, Landauer Str. 45, 76855 Annweiler, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |