Spear & Jackson Carbon Steel Digging Spade (20608)
Forged from heat-treated carbon steel for extra strength. Epoxy-coated head for improved resistance to rust, scratches, humidity and alkalines in the soil. With soft-grip, forward tilt handle giving the ideal digging angle.
- Blade
- Soft D-Shape Handle
View all: Spear and Jackson Shovels & Spades
Forged from heat-treated carbon steel for extra strength. Epoxy-coated head for improved resistance to rust, scratches, humidity and alkalines in the soil. With soft-grip, forward tilt handle giving the ideal digging angle.
- Blade
- Soft D-Shape Handle
View all: Spear and Jackson Shovels & Spades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Height | 290 mm |
| Blade Width | 180 mm |
| Blade Width (Imperial) | 7.1 " |
| Brand | Spear and Jackson |
| Handle Length | 730 mm |
| Handle Length (Imperial) | 28.7 " |
| Handle Type | Soft D-Shape Handle |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Carbon Steel Digging Spade |
| Standard | BS 3388. |