Soudal Repair Express Cement & Concrete Beige 900ml (439RG)
Fast curing cement and concrete repair with excellent adhesion to many mineral surfaces. Ideal for repairing mortar joints in brickwork. Can be applied using a cartridge gun. Paintable and sandable once dried. Suitable for external and internal use.
- For Repairing Masonry, Concrete or Brickwork
- Interior & Exterior Use
View all: Soudal Masonry Fillers
Fast curing cement and concrete repair with excellent adhesion to many mineral surfaces. Ideal for repairing mortar joints in brickwork. Can be applied using a cartridge gun. Paintable and sandable once dried. Suitable for external and internal use.
- For Repairing Masonry, Concrete or Brickwork
- Interior & Exterior Use
View all: Soudal Masonry Fillers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Soudal |
| Colour | Beige |
| Dilution State | Ready to Use |
| Interior/Exterior Use | Interior & Exterior |
| Label Info 2: Hazard Statements | EUH208 Contains.... May produce an allergic reaction. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | Contains 1,2-benzisothiazol-3(2H)-one, reaction mass of 5-chloro-2-methyl-2Hisothiazol-3-one and 2-methyl-2H-isothiazol-3-one (3:1). May produce an allergic reaction. |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Fill Depth | Up to 50mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Repair Express Cement & Concrete |
| Setting Time | More than 3 hours |
| Suitable Application | For Repairing Masonry, Concrete or Brickwork |
| Vocs Grams Per Litre | 16.7 g/l |
| Volume | 900 ml |