Smith & Locke 39mm Sash Stops Satin Chrome 10 Pack (155YX)
Satin chrome, 39mm sash stops without locking mechanism. Designed to prevent sash windows from opening past each other while still allowing ventilation. Provides a 10mm opening distance and are easy to install. Suitable for use on timber constructions. Pack of 10.
- Without Locking Mechanism
- Easy to Use
- Suitable for Timber
View all: Smith and Locke Window Locks
Satin chrome, 39mm sash stops without locking mechanism. Designed to prevent sash windows from opening past each other while still allowing ventilation. Provides a 10mm opening distance and are easy to install. Suitable for use on timber constructions. Pack of 10.
- Without Locking Mechanism
- Easy to Use
- Suitable for Timber
View all: Smith and Locke Window Locks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour | Satin Chrome |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 10 |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Product Depth | 10 mm |
| Product Height | 39 mm |
| Product Type | Sash Stops |
| Product Width | 16 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
Sash stops (10) and nuts (10).