Sensio Ainsley 1-Door Mirrored Bathroom Cabinet & Bluetooth Speaker With 4320lm LED Light Grey Matt 564mm x 130mm x 700mm (570PE)
Single-door, illuminated mirror cabinet features diffused lines of cool white light running the height and depth of the unit, generating a relaxing floating effect. Also features demister pad, charger socket and Bluetooth technology. Simple, touch-free infra-red sensor control.
- Cool White Light
- Built-in 5W Bluetooth Speaker
- Single Voltage Shaver Socket
- Built-In Demister
- Non-Dimmable
- 2 x Glass Shelves
- Wave Sensor Switch
- IP44: for Bathroom Zone 2
View all: Sensio Bathroom Cabinets
Single-door, illuminated mirror cabinet features diffused lines of cool white light running the height and depth of the unit, generating a relaxing floating effect. Also features demister pad, charger socket and Bluetooth technology. Simple, touch-free infra-red sensor control.
- Cool White Light
- Built-in 5W Bluetooth Speaker
- Single Voltage Shaver Socket
- Built-In Demister
- Non-Dimmable
- 2 x Glass Shelves
- Wave Sensor Switch
- IP44: for Bathroom Zone 2
View all: Sensio Bathroom Cabinets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Back Panel Thickness | 10 mm |
| Bathroom Furniture Product Type | Cabinets with Mirrors & Lights |
| Bathroom Item Colour | Grey |
| Bathroom Item Finish | Matt |
| Brand | Sensio |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium, Glass & Acrylic |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 4320 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Ainsley |
| Mount Type | Wall Mounted |
| No. Of Doors | 1 |
| No. of Shelves | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 38 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 - 240 V |
| Product Depth | 130 mm |
| Product Height | 700 mm |
| Product Type | Mirrored Bathroom Cabinet & Bluetooth Speaker |
| Product Width | 564 mm |
| Shelf Material | Glass |
| Soft-Close | Without Soft-Close Mechanism |
| Speaker Volume | 80 dB |
| Switch Type | Wave Sensor Switch |
| Total Product Weight | 14.5 kg |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 38 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode