Saxby Tango 450mm Outdoor Post Light Brushed Stainless Steel (716VX)
Outdoor post light with contemporary design. Features a brushed stainless steel finish and clear polycarbonate diffuser. Perfect complement to any outdoor space.
- IP44: For Outdoor Use
- Contemporary Design
- Stainless Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Max. Wattage: 8W
View all: Saxby Garden Lamp Posts
Outdoor post light with contemporary design. Features a brushed stainless steel finish and clear polycarbonate diffuser. Perfect complement to any outdoor space.
- IP44: For Outdoor Use
- Contemporary Design
- Stainless Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Max. Wattage: 8W
View all: Saxby Garden Lamp Posts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Saxby |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Brushed Stainless Steel |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Floor-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 GLS Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 8 W |
| Model Name | Tango |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 138 mm |
| Product Height | 450 mm |
| Product Type | Post Light |
| Product Width | 138 mm |
| Protection Class | Class I |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode