Saxby Single 5ft LED Batten 50W 7000lm 220-240V (824VX)
The Saxby single 5ft LED batten is a robust lighting solution, delivering 7000 lumens of cool white light. This durable batten is ideal for commercial applications and outdoor installations, including workshops, warehouses, and car parks, where reliable illumination is essential. Its polycarbonate construction offers anti-corrosive properties and the IP65 rating provides protection against dust and water ingress in harsh environments. The integrated 50W LED provides high light output, and a long 50,000-hour lifespan, reducing maintenance needs. Installation is straightforward with supplied fixings and multiple cable entry points.
- IP65: For Outdoor Use
- Cool White
- 7000lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Anti-Corrosive Design Ensures Reliability & Longevity
- Suitable for Commercial Lighting Applications
- Integrated LED Technology for Consistent Performance
View all: Saxby LED Batten Lights
Sorry, this item is currently out of stock
The Saxby single 5ft LED batten is a robust lighting solution, delivering 7000 lumens of cool white light. This durable batten is ideal for commercial applications and outdoor installations, including workshops, warehouses, and car parks, where reliable illumination is essential. Its polycarbonate construction offers anti-corrosive properties and the IP65 rating provides protection against dust and water ingress in harsh environments. The integrated 50W LED provides high light output, and a long 50,000-hour lifespan, reducing maintenance needs. Installation is straightforward with supplied fixings and multiple cable entry points.
- IP65: For Outdoor Use
- Cool White
- 7000lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Anti-Corrosive Design Ensures Reliability & Longevity
- Suitable for Commercial Lighting Applications
- Integrated LED Technology for Consistent Performance
View all: Saxby LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Saxby |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Left, Right & Rear |
| Colour | Frosted |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Length (Imperial) | 5 ft |
| Length (Metric) | 1500 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 7000 lm |
| Lm Band | 5001-7500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 50 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 68 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 79 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 50 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode