Saxby Reeve 2 Single 2ft LED Batten 18W 1650lm 220-240V (305VX)
The Saxby Reeve 2ft LED batten offers efficient and robust lighting for various indoor commercial applications. This anti-corrosive LED batten features a durable polycarbonate body and sealed end caps, providing an IP65 rating, making it ideal for workshops, garages, and utility rooms where dust and moisture are present. Installation is quick and easy, aided by supplied stainless steel suspension clips and versatile cable entry points. The integrated 18W LED delivers 1650 lumens of bright 6500K daylight illumination, ensuring a clear working environment. A rear groove allows for neat cable concealment, providing a clean and professional finish.
- IP65: For Indoor Use
- Daylight
- 1650lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Anti-Corrosive Body & Sealed End Caps
- Groove for Neat Cable Concealment
- Suitable for Commercial Use
View all: Saxby LED Batten Lights
The Saxby Reeve 2ft LED batten offers efficient and robust lighting for various indoor commercial applications. This anti-corrosive LED batten features a durable polycarbonate body and sealed end caps, providing an IP65 rating, making it ideal for workshops, garages, and utility rooms where dust and moisture are present. Installation is quick and easy, aided by supplied stainless steel suspension clips and versatile cable entry points. The integrated 18W LED delivers 1650 lumens of bright 6500K daylight illumination, ensuring a clear working environment. A rear groove allows for neat cable concealment, providing a clean and professional finish.
- IP65: For Indoor Use
- Daylight
- 1650lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 1 Year Guarantee
- Anti-Corrosive Body & Sealed End Caps
- Groove for Neat Cable Concealment
- Suitable for Commercial Use
View all: Saxby LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Saxby |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Left, Right & Rear |
| Colour | Opal and Gloss White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 6500 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 2 ft |
| Length (Metric) | 595 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1650 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Reeve 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 18 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 23 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 74 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 18 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode