Roughneck Gorilla V-Series Single-Piece Claw Hammer 20oz (0.57kg) (192KF)
Manufactured from drop-forged, hardened and tempered steel for extreme strength and durability. V-Shock twin-beam girder shaft acts as a damper, resulting in reduced shock and vibration transmission, further controlled by an air-cushioned grip. Reduced weight in shaft transfers centre of gravity towards the head, resulting in improved balance and reduced effort. Features magnetic nail holder, mini-claw for removing embedded nails and lanyard hole in base of handle, allowing for secure tethering when working at height.
- Drop-Forged, Hardened & Tempered Carbon Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Soft-Grip Handle
- 36mm Smooth Face
- 1-Piece Steel Construction
View all: Roughneck Hammers
Manufactured from drop-forged, hardened and tempered steel for extreme strength and durability. V-Shock twin-beam girder shaft acts as a damper, resulting in reduced shock and vibration transmission, further controlled by an air-cushioned grip. Reduced weight in shaft transfers centre of gravity towards the head, resulting in improved balance and reduced effort. Features magnetic nail holder, mini-claw for removing embedded nails and lanyard hole in base of handle, allowing for secure tethering when working at height.
- Drop-Forged, Hardened & Tempered Carbon Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Soft-Grip Handle
- 36mm Smooth Face
- 1-Piece Steel Construction
View all: Roughneck Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Roughneck |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Hammer & Axes Handle Type | Single-Piece |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 20-24oz |
| Head Weight (Imperial) | 20 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.57 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Gorilla V-Series |
| Overall Length | 365 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Single-Piece Claw Hammer |
| Strike Face Diameter | 36 mm |